اخبار

آداب مکالمه با تلفن

آداب مکالمه با تلفن

 

صحبت کردن با تلفن آداب خاصی دارد، اما بسیاری از ما هنوز اصول آن را نمی‌دانیم!  این مطلب می‌تواند کمک کند تا یاد بگیریم چطور و با رعایت چه نکاتی، هم آدم‌های جذابی به نظر برسیم، هم گفت‌و‌گوی درستی داشته باشیم.

* همیشه در ابتدای تماس، خودتان را معرفی کنید.

* قبل از اینکه با کسی تماس بگیرید، به طور کامل فکر کنید که چه می‌خواهید بگویید.

* یادمان باشد که تماس‌گیرنده حتی اگر غریبه باشد، ممکن است در آینده تبدیل به دوست صمیمی، همکار یا حتی رئیس ما شود .

* گوشی را که برمی‌داری، به یک سلام خشک و خالی اکتفا نکن. خوب است مکالمه را با جمله‌های پرانرژی و متفاوتی مثل «سلام. روز به خیر!» شروع کنی. 

 * موقع حرف زدن با تلفن چیزی نخور و یا ننوش.

 * وقتی با تلفن حرف می‌زنی، سعی کن لحن صدایت شیرین و پذیرنده باشد. بعد هم به این توجه داشته باش که مردم از پشت تلفن از روی تُن صدایت دربارهٔ تو قضاوت خواهند کرد.

 * مؤدبانه و باحوصله به حرف‌های تماس‌گیرنده گوش کن.

 * سعی کن تلفنت را زود جواب بدهی. دیر جواب دادن تلفن این حس را ایجاد می‌کند که تو برای کسی که آن‌طرف خط است، ارزش زیادی قائل نیستی.

 * اگر در شرایطی نیستی که بتوانی تلفن جواب بدهی، بگذار تماست برود روی پیغامگیر. هیچ‌وقت گوشی را برندار که بگویی «الآن سرم شلوغ است». جمله‌هایی مثل «من الآن مشغول کاری هستم، نمی‌توانم حرف بزنم» هم یک‌جور تصور خودخواهانه و مغرورانه درباره‌ات ایجاد می‌کنند. 

* حواست باشد که جملهٔ پیغامگیرت باید واضح و روشن باشد، نه چیزی در حد وزوز و زمزمه! خوب است در پیغامت اشاره کنی که در اولین فرصت به تماس‌گیرنده زنگ خواهی زد.

* گوش بده و سعی کن حرف طرف مقابل را قطع نکنی. 

* حواست را به مکالمه جمع کن و سعی نکن دو کار را با هم انجام دهی.

* وقتی تماس گیرنده صحبت می‌کند بنوعی از خودت واکنشی نشان بده. مثلا از عبارات و اصواتی استفاده کن تا او بداند به حرفهایش بدقت گوش می‌دهی. 

* یادت باشد صحبت همزمان با تلفن و شخص دیگری حاضر در دفتر یا خانه، دور از ادب است. وقتی با کسی تلفنی صحبت می‌کنی باید همه توجه خود را به مکالمه معطوف کنی.

* هنگام گرفتن شماره، بخصوص مواقع ظهر از ساعت 13 تا 16 یا شب از ساعت 21 تا 8 بامداد، دقت بیشتری کن تا احتمال اشتباه کمتر شود و نیمه شب مزاحم شخصی دیگر به جای دوست یا آشنای خود نشده باشی.

* اگر در طول جلسه یا موقعیتی مشابه باید با تلفن همراه صحبت کنی، از حاضران عذرخواهی کن و جای خلوتی برای حرف زدن پیدا کن.

* آدم‌ها وقت حرف زدن با تلفن بی‌سیم یا موبایل معمولا بلند‌تر از حالت عادی حرف می‌زنند و اغلب توجه ندارند که این رفتارشان در مکانهای کوچک یا ساکت چقدر برای دیگران ناخوشایند است.

* اجازه ندهید چیزی مکالمه‌تان را قطع کند. به صحبت‌های اطرافیان پاسخ ندهید. کسی که پشت تلفن است نسبت به کسی که وارد اتاق کارتان می‌شود یا از کنارتان رد می‌شود، اولویت دارد.

* عادت کنید که همیشه قبل از وارد شدن به یک مکان عمومی یا هر محل دیگری که با شنیدن صدای زنگ موبایل‌تان حواس خود و دیگران پرت می‌شود، تلفن‌همراهتان را خاموش یا بی‌صدا کنید .

* همیشه با لحنی آرام و یکنواخت پشت تلفن صحبت کنید. مخصوصاً وقتی در محیط عمومی هستید، مراقب بلندی صدایتان باشید .

نکته: گوشی را کمی دورتر از گوشتان بگیرید و به حرف زدن خودتان گوش دهید تا تشخیص دهید که صدایتان بیش از اندازه بلند یا آرام نباشد.

* موقع حرف زدن پشت تلفن، به خودتان اجازه ندهید که حواستان به فعالیت‌های دیگر، مثل ورق زدن کتابی که روبرویتان است، خوردن یا جویدن چیزی، کار کردن با کامپیوتر یا حرف زدن با شخصی دیگر پرت شود. از اینها مهمتر، هیچوقت هنگام رانندگی، از تلفن همراه استفاده نکنید.

* اگر شما با فردی تماس گرفتید و پاسخگو نبود، لطفاً پشت سرهم تماس نگیرید که به دور از آداب استفاده از تلفن می باشد ، که اگر فرد در شرایطی بود که می توانست پاسخگو باشد یا می خواست به تماس شما پاسخ دهد، در همان تماس اول، پاسخ تماس شما را می داد .

* اگر تلفن همکار شما به صدا درآمد، برای اینکه همکارتان راحت تر و بهتر صحبت کند چه خوب است به بهانه ای از او فاصله بگیرید یا خود را مشغول کاری کنید، تا همکار شما حس بهتر و آزادی عمل بیشتری در گفتگوی تلفنی خود داشته باشد.

*در پایان گفتگو هم می‌توانید، از کلمات مثبت و انرژی‌بخش استفاده کنید مثلاً بگویید: روز خوبی داشته باشید، موفق باشید! یا هر چیز دیگری که فکر می‌کنید، حس خوبی به طرف مقابل می‌دهد .

۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۵۹
تعداد بازدید : ۶۷۰

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید